• Strona główna
  • Legnica
  • Gospodarka
  • Sport
  • Kultura
  • Plotki
  • Naszym zdaniem
  • Prawo
  • O nas

Kultura

KOMUNIKAT

Z przyczyn technicznych oraz formalno – prawnych serwis „Kurier Legnicki” zmienia adres.

 
W tych dniach przechodzimy na nowy adres czyli: www.kurierlegnicki.com.pl
 
Naszych Czytelników przepraszamy za ewentualne utrudnienia oraz polecamy się pamięci. 
Z poważaniem Artur Kowalczyk


Kreską rysowane "Obrazy snów i rzeczywistości"

Obraz
Od 7 lutego w Galerii Sztuki gości przekrojowa wystawa poświęcona twórczości znakomitego czeskiego artysty: malarza i grafika, popularyzatora sztuki czeskiej, historyka sztuki i filozofa. Pavel Hlavatý pracuje cyklami, tworząc serie grafik inspirowanych twórczością innych artystów (również poetów i dramatopisarzy) bądź konkretną tematyką. W jego pracach odkrywamy inspiracje m.in. dziełami Rubensa, twórczością Szekspira, grecką i rzymską mitologią. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmuje erotyka - fascynacja kobietą i jej ciałem. Tworzy grafiki oparte o motywy erotyczne w różnych kontekstach bądź zainspirowanych pracami innych artystów. Jego prace zaskakują precyzją wykonania, delikatnością kreski i ciekawą formą. Charakterystyczne dla nich jest też spiętrzenie w jednej pracy wielu motywów i rekwizytów, uteatralnienie ich w niezwykle dramatyczny sposób i odrealnienie. Ulubionymi technikami są akwaforta i sucha igła, co nadaje obrazom niepowtarzalnego klimatu.
Pavel Hlavatý - malarz i grafik, popularyzator sztuki czeskiej, historyk sztuki i filozof. Belgijskie Stowarzyszenie GRAPHIA określiło go mianem najpłodniejszego artysty w Europie.  Zdobył 60 nagród w międzynarodowych konkursach graficznych. Stworzył ponad 700 ekslibrisów, a także wiele plakatów i prac graficznych. Od roku 1977 Hlavatý zajmuje się wyłącznie grafiką. Jest członkiem stowarzyszeń artystycznych i kolekcjonerskich, współpracownikiem czasopism zajmujących się sztuką.  Ze względu na wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej został zaproszony do elitarnej grupy artystów przygotowujących oprawę plastyczną Olimpiady w Barcelonie. Grafiki Pavla Hlavatego są znane nie tylko w Czechach, były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych, min. w Belgii, Bułgarii, Danii, Finlandii, Kanadzie, Polsce, Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Włoszech. W 1991 roku razem z dwunastoma innymi twórcami reprezentował sztukę czeską na „Paryskim Salonie”.
Pavel Hlavatý był też związany z Polską – w okresie gdy jako człowiekowi "Praskiej Wiosny" nie pozwalano na wystawy jego prac w ojczyźnie, dzięki pomocy polskich plastyków mógł uczestniczyć w międzynarodowych sympozjach i prezentować swoje dzieła. W swoich obrazach nie stroni od architektonicznych motywów miast, które odwiedzał, a w jego obrazach można znaleźć także np. Chopina czy Jana Pawła II.
7.02. – 20.03.
wernisaż: 7.02., 19:00
Pavel Hlavatý „Obrazy snów i rzeczywistości”
Galeria Sztuki
wstęp wolny, org. Galeria Sztuki                                                                                                             [źródło Galeria sztuki w Legnicy]

Raz w miesiącu msza trydencka

Obraz
Zwolennicy starej formy celebracji mszy świętej albo osoby chcące ją zobaczyć, raz w miesiącu mogą to zrobić w Legnicy.
W katedrze legnickiej celebrowana jest Ofiara Mszy Świętej w klasycznym rycie rzymskim, czyli trydenckim o godz. 16. 00, zawsze w drugą niedzielę miesiąca. 
Msza św. Solenna sprawowana wg. nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego (w potocznym języku nazywana mszą trydencką) została o kościele katolickim ogłoszona w 1570 przez Piusa V po soborze trydenckim.
Ta form wyłoniła się w długiej historii przemian które zachodziły w liturgii Eucharystii od starożytności do średniowiecza.  
Podstawowe księgi liturgiczne tej wersji rytu rzymskiego opublikowane zostały w wyniku reformy po soborze trydenckim przez Piusa V tj. brewiarz , mszał – sobór trynencki zakazał bowiem stosowania języków narodowych we mszy.
Obowiązywało to aż do 1970 roku, gdy Paweł VI wprowadził nowy Mszał Rzymski. 
Ostatnie zmiany do formy mszy przedsoborowej wprowadził 6 lutego 2008 r. Bendykt XVI, zmieniając w niej Liturgię Wielkiego Piątku.  
Nowa liturgia mszy świętej różni się od dotychczasowej wieloma elementami, m.in.:
 - zmianą ustawienia kapłana – we mszy trydenckiej stoi on przed ołtarzem, zwrócony twarzą wraz z wiernymi – w kierunku ustawionego centralnie krzyża, a także przodem do tabernakulum;
 - zmiana ołtarza – we mszy trydenckiej w ołtarz są wmurowane relikwie świętych, jest on przykryty 3 obrusami symbolizującymi całuny, którymi owinięto ciało Chrystusa, znajduje się na nim 6 świec, krucyfiks na środku oraz tablice ołtarzowe;
 - mocniejszym zaakcentowaniem ambony – jako miejsca, strefy odprawiania mszy;  
 - zaakcentowaniem łączności homilii jako części Liturgii Słowa i czasu głoszenia Słowa Bożego, w mszy trydenckiej kazanie nie jest częścią mszy, na jego czas kapłan zdejmuje manipularz;  
 - dopuszczeniem do stosowania w liturgii języków narodowych;
 - stopniowym wprowadzaniem nowych modlitw eucharystycznych;
 - opuszczeniem kilkudziesięciu przyklęknięć księdza; 
 - zredukowaniu ucałowań ołtarza przez kapłana;
 - wprowadzeniem wspólnego śpiewania modlitwy Ojcze Nasz;
 - zmianami w obrzędzie komunii świętej;
 - dopuszczeniem do sprawowania funkcji liturgicznych np. czytania lekcji osób świeckich.                                   PS, Fot. Kurier Legnicki

Artystycznie czyli ekologicznie

Obraz
Galeria Sztuki w Legnicy bardziej ekologiczna.
„Ponieważ jesteśmy przekonani, że sztuka może, potrafi i powinna zmieniać (na lepsze) świat i szarą polską rzeczywistość, chcemy z noworocznym postanowieniem przełożyć słowa na czyny. Dlatego rezygnujemy z cyklicznej wysyłki zaproszeń drogą tradycyjną, tj. pocztową, wierząc w sens każdego, nawet niedużego, jednorazowego gestu, który w skali rocznej przekłada się na duży plus w naszym ekobilansie. Liczymy na Wasze zrozumienie i zapewniamy, że zaproszenia elektroniczne mają taką samą rangę jak te drukowane.
Zatem awansem zapraszamy Was na wszystkie nasze wydarzenia w 2020 r.
Z ekologicznym pozdrowieniem Zespół Galerii Sztuki w Legnicy”                                                                                Fot. Kurier Legnicki

                                            Spacer po szkle

Obraz
Galeria Sztuki w Legnicy zaprasza na spacer po szkle czyli zwiedzanie, odkrywanie, oprowadzanie po wystawie „Piękny i Bestia”. Wydarzenie w piątkowe popołudnie 31 stycznia, o godz. 18.00. (Plac Katedralny).
Będzie to ostatnia okazja na spotkanie ze szkłem, którego pokaz zainaugurowano pod koniec grudnia. Po międzynarodowej wystawie oprowadzi Adam Włodarczyk, artysta i kurator wystaw szkła, współpracujący z wrocławskim Muzeum Narodowym, a także Wydziałem Ceramiki i Szkła ASP. Zajmuje się także projektowaniem szkła, witraży i ich renowacją, więc jego opowieść skupi się nie tylko na skądinąd niezwykle ciekawym temacie wystawy, ale także i przede wszystkim na omówieniu technik szklarskich, zastosowanych w zgromadzonych na wystawie dziełach. Na koniec zobaczymy krótkie filmowe prezentacje artystów.
Adam Włodarczyk zachwycił już legnicką publiczność autorskim wykładem o szkle podczas wystawy Polskie szkło artystyczne 1949–2019. Mistrzowie, prezentowanej w Galerii Ring w listopadzie 2019 r., którą współkuratorował (z Justyną Wierzchucką). Wówczas jego opowieści wysłuchało ponad sto osób. Zaprezentował także pokazowy warsztat witrażownictwa.
Adam Włodarczyk ma niezwykły dar opowiadania o szkle, w którym jest bezgranicznie zakochany i na pewno swą piękną i pełną subtelności narracją urzeknie wszystkich. Z drugiej strony, gdy wkracza do warsztatu jest jak bestia, twardy rzemieślnik, który pośród różnorodności niemal alchemicznych technik, łączy tradycję z najnowszymi osiągnieciami technologii. Jego urok osobisty, dar opowiadania i imponujący zasób wiedzy wynikający ze znajomości warsztatu, ułożą się w niezapomnianą opowieść o świecie szkła.  
Zaś wystawa „Piękny i Bestia” w szkle… Prace artystów szkła pokazywane w Galerii Sztuki w przewrotny sposób odwołują się do tytułu znanej baśni. On piękny, ona – bestia: kto jest dziś delikatniejszy, bardziej subtelny, czym jest kobiecość i męskość? Temat jest na czasie, bo jeszcze nigdy w historii tak szybko nie zmieniało się podejście do społeczno-kulturowych ról kobiet i mężczyzn. Wydaje się, że jako społeczeństwo wyzwalamy się ze stereotypów, dając sobie wzajemnie przestrzeń do rozwoju w dziedzinach tradycyjnie zarezerwowanych dla jednej bądź drugiej płci. Z drugiej strony – wciąż budzi to emocje i kontrowersje.
„Piękny i Bestia” to wystawa główna tegorocznej edycji Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass”. Legnicka Galeria od kilku lat z sukcesem współpracuje z kuratorami Festiwalu, dzięki czemu w Legnicy mogliśmy już zobaczyć wystawy główne z czterech edycji Festiwalu: „UFO”, „Animal Planet”, „LOVE” i „Dr Jekyll and Mrs Hyde”.
„Piękny i Bestia” gości w legnickiej Galerii do 1 lutego 2020.
Na wystawie zobaczymy interpretacje tego baśniowo-intrygującego tematu autorstwa wybitnych europejskich artystów szkła, a tym samym przyjrzymy się trendom, jakie panują w tej dziedzinie oraz zmianom zachodzącym w wykorzystaniu szkła na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.
Europejski Festiwal Szkła „Piękny i Bestia”                                                                            Galeria Sztuki (Pl. Katedralny 1)  [Mat. GSz.]

Już w piątek "Poniemieckie"

Obraz
Muzeum Miedzi w Legnicy i Legnicka Biblioteka Publiczna zapraszają na spotkanie z Karoliną Kuszyk, autorką rewelacyjnej książki „Poniemieckie”.
Napisana w świetnym, błyskotliwym stylu książka łączy w sobie różnorodne style literackie – reportaż, esej, wspomnienia.
Spotkanie odbędzie się w Sali Spotkań LBP przy ul. Piastowskiej 22, o godzinie 18.00 - 31 stycznia (piątek).
Podczas spotkania będzie można kupić książki autorki.
Wstęp wolny, w budynku jest winda dla osób niepełnosprawnych.                                                                        TZ, Fot. kurier Legnicki

Koniec teatralnego stycznia w Modrzejewskiej

Obraz
30 i 31 stycznia, czwartek i piątek, godzina 11.00
ZANIM CHŁODEM POWIEJE DZIEŃ
Paweł Kamza
reżyseria: Paweł Kamza
scenografia: Izabela Kolka
muzyka: Aleksander Brzeziński
ruch sceniczny: Witold Jurewicz
inspicjent/sufler: Jolanta Naczyńska
premiera: 6 grudnia 2014 r.
Wieś, nad którą opiekę duchową sprawuje niekonwencjonalny ksiądz Maciej – lider zespołu sacrometalfolk, opiekun dzieci, życiowy doradca. Nikt z parafian nie przypuszcza, że któregoś dnia może paść na niego podejrzenie o molestowanie. Sprawa dotyczy dalekiej przeszłości, ale mimo to rujnuje stosunki pomiędzy mieszkańcami. W autorskim spektaklu Pawła Kamzy powaga miesza się z komizmem, zaś granica pomiędzy prawdziwą miłością a nadużyciem wydaje się wyjątkowo nieostra.
Scena Gadzickiego
Bilety online i w kasie teatru 30 i 35 zł
Organizator Teatr Modrzejewskiej w Legnicy                                                 [źródło Teatr Modrzejewskiej w Legnicy], Fot. Kurier Legnicki

"Ukradzione dzieciństwo" w Muzeum Gross - Rosen

Obraz
Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy zaprasza do zwiedzania nowej wystawy czasowej „Ukradzione dzieciństwo” przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie, której tematem jest życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej. Okres dzieciństwa, tak brutalnie przerwany przez politykę terroru prowadzoną przez okupantów, pozostawił w ich życiu ogromną traumę. Ekspozycja odnosi się do losów dzieci z różnych mniejszości narodowych w tym: Żydów, Romów, Ukraińców, Białorusinów, Poleszuków, Karaimów, Ormian, Hucułów, a także do traumatycznych przeżyć związanych z gettem, obozem, przymusową pracą, deportacjami, egzekucjami itd. Historia „ukradzionego” polskim dzieciom dzieciństwa nie kończy się w 1945 r. – ocalałe z pożogi wojennej, okaleczone fizycznie i psychicznie zarażały swoimi przepełnionymi grozą wspomnieniami kolejne pokolenia Polaków, przenosząc wojenną traumę do czasów współczesnych. Czy my sami nie przekazujemy nieświadomie tej traumy – to niestety wciąż aktualne pytanie do każdego z nas.
Wystawa będzie prezentowana do 30. kwietnia 2020 r. Wstęp wolny.                                                      [źródło Muzeum Gross – Rosen]

Album ze świata oficjalnie otwarty

W Galerii Ring odbył się wernisaż wystawy Portret ze Świata, prezentującej fotografie z Azji, Afryki czy Ameryki Środkowej. Ich autor – Edward Grzegorz Funke przybliżył ideę wystawy, którą wciąż rozbudowuje od dwóch dekad, przemierzając glob wraz z żoną. W drugiej części wieczoru opowiedział o kilku wyprawach i przedstawił więcej fotografii, także z innych podróży. Swoją pełną anegdot i barwnych smaczków prezentację rozpoczął od wspomnienia jak zaczęła się jego reporterska i globtroterska pasja. 
Moja żona pewnego dnia otrzymała od lekarzy wyrok śmierci – opowiadał. Udało jej się wygrać z chorobą, ale skłoniło to parę do przewartościowania swojego życia. Od tamtej pory udało im się dotrzeć na sześć kontynentów i utrwalić obiektywem zarówno kadry z życia wielkich metropolii, jak i prostą codzienność plemion pierwotnych. Jerzy Zegarliński, kurator wystaw fotograficznych i współorganizator wystawy (Agencja Zegart) mówił na wstępie: Grzegorz Funke szczególnie umiłował sobie portrety, ale zobaczymy tu typowe pozowane ujęcia jednego modela czy kilku osób, jak i kadry bardziej reporterskie, na których znajduje się kilkudziesięciu czy kilkuset ludzi. Z kolei autor podsumował swoje portrety ze świata i podróże w ten metaforyczny sposób: To są zdjęcia ludzi uśmiechniętych, choć nie zawsze takimi ich widzimy. Ja spotykając ich uśmiecham się do nich i dlatego urzekają nas tym wyjątkowym spojrzeniem, będącym wynikiem niepowtarzalnej i nieuchwytnej relacji z kimś nieznajomym z końca świata, którą w fotografii najtrudniej uchwycić.      
Część oficjalna zakończyła się noworocznym toastem, w którym dyrektorka Galerii Sztuki życzyła zgromadzonym wielu artystycznych wzruszeń oraz czasu na spokojny i wartościowy kontakt ze sztuką w dzisiejszym zaganianym świecie.  
Najbliższa okazja już 7 lutego br., na otwarciu wystawy wybitnego czeskiego grafika i kustosza Pavla Hlavatego, która zagości w głównej siedzibie Galerii przy pl. Katedralnym.
Tymczasem wciąż trwa tam wystawa szkła Piękny i bestia, która prezentuje prace twórców szkła z czternastu krajów. Natomiast ekspozycja Portret ze Świata w Galerii Ring potrwa do 2 lutego. Będą jej towarzyszyć warsztaty fotografii otworkowej (7 lutego br. o godz. 17.00, obowiązują zapisy). Wszystkie wymienione wydarzenia są bezpłatne, zapraszamy.                                            [Mat. GSz.]

                                         "Portret ze świata"

Obraz
Nowa wystawa w Galerii Ring przynosi powiew egzotyki w środku zimowej aury. Zapraszamy wszystkich, którzy już teraz marzą o letnich wojażach w odległe zakątki świata. Wystawa fotografii Edwarda Grzegorza Funke pt.: „Portret ze świata” prezentuje 60 kolorowych zdjęć, przedstawiających indywidualne i zbiorowe, reporterskie portrety mieszkańców wielu kontynentów i krajów jakie autor odwiedził jako fotografik. Całość stanowi barwną, a zarazem prezentującą wysoki poziom artystyczny, panoramę ludzkich typów i osobowości, będących przedstawicielami wszystkich ras i wielu narodów, kultur i cywilizacji.
E.G. Funke jest znanym i cenionym fotografikiem-reportażystą, autorem wielu indywidualnych wystaw, a także właścicielem Galerii "Portret Świata" w Koszalinie, gdzie mieszka. Wraz z żoną Krystyną od kilkunastu lat realizuje projekt fotograficzny pt. „Portret świata”. Do tej pory odwiedzili 6 kontynentów, dokumentując fotograficznie odległe kraje i kultury. Plonem tych wypraw są nie tylko zdjęcia miejsc, lecz przede wszystkim żyjących tam ludzi, ich dnia powszedniego, trosk i radości. Zmieniający się dynamicznie świat powoduje, że wiele tych sytuacji odchodzi w zapomnienie i jedynym sposobem zatrzymania ich w pamięci jest zaprezentowanie szerszej publiczności w postaci wystaw, publikacji i wydawnictw.
Legnicką wystawę poprzedziło 18 wystaw autorskich związanych z projektem, prezentowanych ponad 70 razy w muzeach i galeriach na terenie Polski i poza nią. Prace z wystawy były również wielokrotnie nagradzane w konkursach krajowych i zagranicznych.
Wystawę w Galerii Ring można oglądać od 7 stycznia, na wernisaż z udziałem autora zapraszamy natomiast 17 stycznia o godz. 19.00. Tuż po wernisażu, w trakcie spotkania autorskiego będzie można posłuchać na żywo opowieści podróżnika i fotografika.
7.01. – 22.02. 2020
Edward Grzegorz Funke „Portret ze Świata”
Galeria Ring (Rynek 12)
wernisaż: 17.01., godz. 19.00
spotkanie autorskie: 19.30 - wstęp wolny, org. Galeria Sztuki  [źródło Galeria Sztuki w Legnicy]

                                               "Piękny i Bestia" w szkle

Obraz
Czyli baśniowo i przewrotnie w Galerii Sztuki.
Prace artystów szkła pokazywane w Galerii Sztuki w przewrotny sposób odwołują się do tytułu znanej baśni. On piękny, ona – bestia: kto jest dziś delikatniejszy, bardziej subtelny, czym jest kobiecość i męskość? Temat jest na czasie, bo jeszcze nigdy w historii tak szybko nie zmieniało się podejście do społeczno-kulturowych ról kobiet i mężczyzn. Wydaje się, że jako społeczeństwo wyzwalamy się ze stereotypów, dając sobie wzajemnie przestrzeń do rozwoju w dziedzinach tradycyjnie zarezerwowanych dla jednej bądź drugiej płci. Z drugiej strony – wciąż budzi to emocje i kontrowersje.
„Piękny i Bestia” to wystawa główna tegorocznej edycji Europejskiego Festiwalu Szkła „Play with Glass”. Legnicka Galeria od kilku lat z sukcesem współpracuje z kuratorami Festiwalu, dzięki czemu w Legnicy mogliśmy już zobaczyć wystawy główne z czterech edycji Festiwalu: „UFO”, „Animal Planet”, „LOVE” i „Dr Jekyll and Mrs Hyde”.
„Piękny i Bestia” gości w legnickiej Galerii do 1 lutego 2020.
Na wystawie zobaczymy interpretacje tego baśniowo-intrygującego tematu autorstwa wybitnych europejskich artystów szkła, a tym samym przyjrzymy się trendom, jakie panują w tej dziedzinie oraz zmianom zachodzącym w wykorzystaniu szkła na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat.
Europejski Festiwal Szkła „Piękny i Bestia”
Galeria Sztuki (Pl. Katedralny 1)
wstęp wolny
org. Galeria Sztuki, Fundacja Fly with Art, Galeria BB                                                                            [źródło Galeria Sztuki w Legnicy]

Negatywna ocena kulturalnych zadań samorządów

Obraz
Samorządy nie w pełni radzą sobie z prowadzeniem czy organizacją kulturalnych zadań – ocenia Najwyższa Izba Kontroli.
Wg. NIK nie zapewniają podległym sobie placówkom stabilności finansowej  niezbędnej do prowadzenia działalności. Kolejny problem to brak właściwej infrastruktury, m.in. brak odpowiednich warunków lokalowych, często niedostosowane dla potrzeb niepełnosprawnych obiekty. W konsekwencji prowadzi to do zubożenia oferty właśnie dla tej grupy społecznej i jej wykluczenia.  
Problem o innym charakterze czyli finansowy to wydawanie funduszy na działalność kulturalną niezgodnie z konkretnymi przepisami, co formalnie jest ważne.                                                                                                                                        TZ, Fot. Kurier Legnicki

Laureaci PROMOCJI 2019

Obraz
Ideą PROMOCJI jest prezentacja i dokumentacja poszukiwań twórczych najmłodszego pokolenia malarzy oraz ułatwienie młodym twórcom startu w dojrzałe życie artystyczne, czemu służyć ma prowadzona przez Galerię działalność wystawiennicza, edytorska i promocyjna. Organizatorzy mają nadzieję, że PROMOCJE pomogą uczestnikom zaistnieć na rynku sztuki, a przede wszystkim pozwolą na włączenie ich nazwisk i działalności w obieg informacji o najnowszych zjawiskach w sztuce polskiej.
Do tegorocznej edycji zgłosiło się 54 artystów z jedenastu krajowych wyższych uczelni artystycznych. Spośród 158 nadesłanych prac do wystawy jury w składzie: Karolina Staszak - przewodnicząca, Beata Ewa Białecka, Justyna Teodorczyk, Telemach Pilitsidis oraz Andrzej Saj  wybrało 70 prac 25 młodych malarzy.
Jurorzy nie byli jednogłośni, dlatego w tym roku nie przyznano Grand Prix, wybrano dwie pierwsze nagrody ex aequo. „Nie mieliśmy poczucia odkrywania nowych światów, wśród zakwalifikowanych na wystawę prac są zarówno propozycje realistyczne, mocno trzyma się malarstwo abstrakcyjne, natomiast wyraźnie widać, że figuracja opada z sił. Należy jednak podkreślić, że malarstwo ma się dobrze i wartościowe jest, że młodzi, niedojrzali jeszcze ludzie chętnie sięgają po to medium, aby odwzorować swój świat” – mówili jurorzy.
WYRÓŻNIENIA I NAGRODY GŁÓWNE:
I Nagroda ex aequo Ministra Kultury i Dziedzictwa
Przemysław Garczyński za pracę „Wojna czyli Piekło” oraz Julia Świtaj za pracę „Kopie”
Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy
Barbara Wójcik za pracę „Organistka”
Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy – statuetka SREBRNA OSTROGA
Zuzanna Grochowska za pracę „Plastikowy ser”
Wyróżnienie Honorowe Dyrektorki Galerii Sztuki w Legnicy
Zuzanna Malinowska za pracę „Bez tytułu”
Wyróżnienie Honorowe Jury
Nika Grzymska za pracę „Przestrzenie i struktury IX”
DODATKOWE NAGRODY I WYRÓŻNIENIA:
Nagroda ex aequo Pisma Artystycznego FORMAT
Dominika Stręciwilk za pracę „Archiwum 38” oraz Barbara Wójcik „Organistka”
Wyróżnienie Kwartalnika ARTluk
Urszula Madera za pracę „Black systems II”
Wystawa prezentowana jest w Galerii Sztuki, pl. Katedralny 1 do 14 grudnia.
Zapraszamy od wtorku do soboty w godzinach 10.00 – 17.00.                                        Wstęp wolny! [źródło Galeria Sztuki w Legnicy]

Religia w szkole czy nie???

Obraz
 - Religia nie jest przedmiotem dodatkowym. Jest to przedmiot do wyboru, który staje się obowiązkowy po złożeniu stosownego oświadczenia przez rodziców lub pełnoletnich uczniów  – podkreśla przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, bp Marek Mendyk.
Oświadczenie zostało wydane w związku z informacjami o próbach  ograniczania przez organ prowadzący zajęć z nauczania religii w przedszkolach i szkołach publicznych. Argumentując zasadność lekcji religii w szkołach, bp Mendyk  przywołuje  art. 109 ust. 2 Ustawy Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.
„Życzenie rodziców lub pełnoletnich uczniów w formie pisemnej ma zawierać wolę udziału w zajęciach z religii. Domaganie się deklaracji innej treści lub dawanie rodzicom do wypełnienia przygotowanych wcześniej formularzy z zapisem: „religia (tak/nie)” jest niezgodne z obowiązującym prawem. Oświadczenie nie musi być ponawiane każdego roku. Deklaracja raz złożona obowiązuje do czasu jej ewentualnego wycofania” – wskazuje przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP.
Bp Mendyk przypomina, że nauczanie religii odbywa się w ramach tygodniowego rozkładu zajęć szkolnych w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. „Nie ma podstaw do organizowania zajęć z religii wyłącznie na pierwszych bądź tylko ostatnich godzinach lekcyjnych. Uczniom, którzy nie uczęszczają na lekcje religii, szkoła ma zapewnić opiekę na czas trwania tych zajęć” – czytamy w oświadczeniu.
Biskup podkreśla też, że w przedszkolach zajęcia z religii uwzględniane są w ramowym planie dnia, a zgodnie z wyjaśnieniami MEN, podstawa programowa jest realizowana przez cały czas pobytu dziecka w przedszkolu i nie można jej utożsamiać z czasem bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki. Wynika z tego, że nauka religii w przedszkolu może się odbywać zarówno w czasie bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki, jak i poza nim.
„Przedszkole i szkoła mają obowiązek zorganizowania zajęć z religii dla grupy nie mniejszej niż 7 uczniów danej klasy lub oddziału. Łączenie klas dla grup większych niż 7 uczniów jest możliwe, jeśli dotyczy to również innych przedmiotów nauczanych w szkole” – zaznacza bp Mendyk. Dodaje również, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach, rozważanych zawsze indywidualnie, na pisemną prośbę dyrektora szkoły, zgodę na zmniejszenie wymiaru godzin z religii do jednej tygodniowo, może wyrazić jedynie biskup diecezjalny.
Publikujemy treść oświadczenia:
Oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP w sprawie organizowania zajęć z religii w publicznych przedszkolach i szkołach.
W związku z informacjami, jakie docierają do Komisji z różnych miejsc w sprawie prób ograniczania przez organ prowadzący zajęć z nauczania religii w przedszkolach i szkołach publicznych, przypominamy:
1. Zgodnie z art. 109 ust. 2 Ustawy Prawo oświatowe z dnia 14 grudnia 2016 r. (Dz. U. z 2018 r. poz. 996), „formami działalności dydaktyczno-wychowawczej szkoły są także zajęcia edukacyjne, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy o systemie oświaty”. Religia nie jest przedmiotem dodatkowym. Jest to przedmiot do wyboru, który staje się obowiązkowy po złożeniu stosownego oświadczenia przez rodziców lub pełnoletnich uczniów. Stanowi o tym rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. Nr 36, poz. 155, z późn. zm.).
2. Życzenie rodziców lub pełnoletnich uczniów w formie pisemnej ma zawierać wolę udziału w zajęciach z religii. Domaganie się deklaracji innej treści lub dawanie rodzicom do wypełnienia przygotowanych wcześniej formularzy z zapisem: „religia (tak/nie)” jest niezgodne z obowiązującym prawem. Oświadczenie nie musi być ponawiane każdego roku. Deklaracja raz złożona obowiązuje do czasu jej ewentualnego wycofania.
3. Nauczanie religii odbywa się w ramach tygodniowego rozkładu zajęć szkolnych w wymiarze dwóch godzin tygodniowo. Nie ma podstaw do organizowania zajęć z religii wyłącznie na pierwszych bądź tylko ostatnich godzinach lekcyjnych. Uczniom, którzy nie uczęszczają na lekcje religii, szkoła ma zapewnić opiekę na czas trwania tych zajęć.
W przedszkolach zajęcia z religii uwzględnia się w ramowym rozkładzie dnia. Zgodnie z wyjaśnieniami MEN, podstawa programowa jest realizowana przez cały czas pobytu dziecka w przedszkolu i nie można jej utożsamiać z czasem bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki.
Nauka religii w przedszkolu może się odbywać zarówno w czasie bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki, jak i poza nim.
4. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, rozważanych zawsze indywidualnie, na pisemną prośbę dyrektora szkoły, zgodę na zmniejszenie wymiaru godzin z religii do jednej tygodniowo, może wyrazić jedynie biskup diecezjalny.
5. Zgodnie z ww. rozporządzeniem, przedszkole i szkoła mają obowiązek zorganizowania zajęć z religii dla grupy nie mniejszej niż 7 uczniów danej klasy lub oddziału. Łączenie klas dla grup większych niż 7 uczniów jest możliwe, jeśli dotyczy to również innych przedmiotów nauczanych w szkole.
6. Ilekroć w cytowanym rozporządzeniu jest mowa o organizowaniu zajęć z religii w publicznych przedszkolach – odnosi się to do wszystkich grup przedszkolnych, a nie tylko do najstarszych.
Jednocześnie przypominamy, że prawo wyraźnie rozgranicza odpowiedzialność za działalność szkoły pomiędzy władzą samorządową a władzami państwowymi. Jakiekolwiek próby podważania przez organ prowadzący zapisów zawartych w ww. rozporządzeniu wykraczają poza jego kompetencje.
bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.
[źródło Diecezja Legnicka], Fot. Kurier Legnicki

Kamola znakomita i znakomicie 

Obraz
Legniczanka, wokalistka i kompozytorka – Patrycja Kamola, stacje się coraz większą gwiazdą.
Artystka może się pochwalić już nie tylko własną dyskografią, ale przede wszystkim coraz lepszymi piosenkami oraz znakomitymi występami w znakomitym towarzystwie.
Teraz wystąpi jako Honorowy Ambasador Konkursu „Lodołamacze” 2019.
Regionalna Gala Konkursu Lodołamacze 2019 odbędzie się już 10 września (wtorek) o godzinie 13.00 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. 
Jakość wydarzenia gwarantuje artystka oraz Honorowy Patrona jaki objęła nad nim Małżonka Prezydenta RP.
Gratulacje z „nutką” zazdrości.                                                                                                                       AK, Fot. Jacek Kamola

Sprawni inaczej też mogą oglądać sztukę 

Obraz
Z niepełnosprawnością wzroku czy słuchu też można oglądać filmy.
Osoby z niepełnosprawnością wzroku lub słuchu także mogą korzystać ze sztuki filmowej.
Wystarczy odpowiednie przygotowanie konkretnej projekcji, konkretnego filmu. W przypadku problemów ze wzrokiem jest to audiodeskrypacja, a ze słuchem wystarczą napisy lub tłumacz języka migowego.
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich obecnie niemal w ogóle nie jest to praktykowane. Wyjątek stanowią seanse okolicznościowe, zaś w powszechnej dystrybucji nie ma tego rodzaju dzieł filmowych na rynku. Osoby z tego rodzaju niepełnosprawnościami nie mogą bowiem swobodnie korzystać z dzieł sztuki filmowej.
Postulaty w sprawie załatwienia tego problemu i wyeliminowania tej nierówności trafiły już do Sejmu, ale nadal nie są realizowane, podobnie jak wnioski Zespołu ds. Głuchych przy RPO.
Dlatego aby zmienić obecnie niekorzystną sytuację należy wprowadzić zmiany i rozwiązania ustawowe. Skorzystałyby na tym także kina i producenci, bo ich twórczość zyskałaby większą popularność i dostępność.
Teraz RPO swoje postulaty w tej sprawie przekazał do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pozostaje jednak problem z teatrem. Czy koneserzy sztuki na żywo też będą mieli szansę na podziwianie aktorskich popisów na scenie?                                                                                                                                                            TZ, Fot. Kurier Legnicki

...niemiecka akcja przeciwko polskiej inteligencji... 

Obraz
Od 8 czerwca w Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy można oglądać nową wystawę czasową pt. Intelligenzaktion – niemiecka akcja przeciwko polskiej inteligencji Górny Śląsk – Rejencja Katowicka 1939–1940 r. przygotowaną przez fundację Ślązacy.pl.
Prezentacja obejmuje informacje dotyczące poszczególnych faz akcji oraz sylwetki osób poddanych represjom przez Niemców. Są wśród nich zarówno mieszkańcy Górnego Śląska jak i terenów przyłączonych do Rzeszy Niemieckiej w ramach Rejencji katowickiej. Obok biogramów tak znanych postaci jak m.in. błogosławionego Emila Szramka proboszcza parafii NMP w Katowicach, kompozytora Jana Sztwiertni, czy dziennikarza Henryka Sławika poznać można losy innych przedstawicieli polskiej inteligencji, przedsiębiorców i właścicieli ziemskich. Ich wszystkich łączy fakt zatrzymania na podstawie wcześniej sporządzonych list proskrypcyjnych i osadzenia w niemieckich obozach koncentracyjnych w ramach tzw. aresztu prewencyjnego. Wielu z nich nie przeżyło obozowego koszmaru Dachau, Mauthausen czy też obozu zagłady dla polskiej inteligencji (Vernichtungslager für die polnische Intelligenz) Mauthausen-Gusen. Do przygotowania ekspozycji wykorzystano niepublikowane wcześniej fotografie i dokumenty pochodzące ze zbiorów rodzinnych. Bardzo obszerny zestaw ilustracji uzupełniają materiały pochodzące z instytucji, archiwów i muzeów w kraju i za granicą.

[źródło Muzeum Gross-Rosen] ​

Najlepsze SREBRA 

Obraz
LEGNICKI FESTIWAL SREBRO 28. Międzynarodowy Konkurs Sztuki Złotniczej SREBRO

Nagrodzeni
NAGRODY POZA KOMPETENCJĄ JURY
 
Wyróżnienie Stowarzyszenia Twórców Form Złotniczych – statuetka
 
Dot Melanin – Izrael
 
Wyróżnienie Honorowe Dyrektorki Galerii Sztuki w Legnicy – 0,25 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź S.A.
 
Anna i Witold Chudzikowie (Tryb) – Polska
 
Nagroda Polskiej Biżuterii – stoisko na Targach JUBINALE 2019 i reklama w katalogu Polskiej Biżuterii    
Kacper Schiffers – Polska/Poland
 
Nagroda Targów Inhorgenta Munich – stoisko na targach Inhorgenta Munich 2020
 
Elena Gorbunova – Rosja/Russia
 
NAGRODY PRZYZNANE PRZEZ JURY
Nagroda Specjalna Organizatorów za twórczą odwagę i bezkompromisowość, nowatorstwo lub dowcip wypowiedzi twórczej  –  „Srebrna Ostroga”  + 1 kg srebra ufundowany przez Galerię Sztuki KGHM Polska Miedź S.A.
 
Darijus Gerlikas – Litwa/Lithuania
 
„To jasny przekaz na temat srebrnych odpadów ze stołu złotniczego, których się nie wyrzuca, ponieważ reprezentują pewną wartość materialną. Pierścień magnetyczny, który jest zwykle postrzegany jako cenna biżuteria, służy tutaj do wydobywania metalowych elementów. Mamy tu do czynienia z odwróceniem wartości: cenny na pierwszy rzut oka przedmiot jest tylko narzędziem”
 
Nagroda Galerii Sztuki w Legnicy – wystawa indywidualna z katalogiem o wartości 4500 PLN
 
Felicia Mülbaier – Niemcy
 
„Konstrukcja z płótnem. Technika formowania galwanicznego służy do stabilizacji struktury, co wygląda dość zaskakująco. Srebro zapewnia interesującą powierzchnię, która nadal wygląda jak tkanina. Można tu zaobserwować innowacyjny rozwój technologiczny.”
 
Nagroda Prezydenta Miasta Legnicy  + 1 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź S.A.
 
Singrida Jurkšaitytė – Litwa/Lithuania
 
„Przedmioty z zaskakującą funkcją, która zaciekawia odbiorcę. Trudno określić ich wagę, dają intensywne wrażenia dotykowe. Po prostu trzeba je poczuć. Dopiero trzymając je w dłoni lub używając można zrozumieć ich nietypowe właściwości. Jest to coś, co można zabrać ze sobą, użyć jako talizmanu lub po prostu gwizdnąć z zachwytu.”
 
Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  + 1 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź S.A.
 
Kateřina Řezáčová – Czechy/Czech Republic
„Poetyckie, skromne podejście do życia i procesu starzenia się? Krytyczne przesłanie na temat komercyjnej biżuterii? Jest to praca najbardziej otwarta na indywidualne interpretacje” (Praca to delikatny srebrny wisior z inicjałami autorki zawieszony na siwym/srebrym włosie pochodzącym jej z głowy).
 
GRAND PRIX Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego + 1 kg srebra ufundowany przez KGHM Polska Miedź S.A.
Paweł Kaczyński – Polska/Poland
„Wizualnie ciężka forma. Na pierwszy rzut oka nie wygląda spektakularnie. Ale biorąc ją do ręki zostajesz zaskoczony, bo przedmiot jest niezwykle lekki. Doskonałość rzemiosła i kontrola nad materiałem to bardzo ważny aspekt tej pracy. Praca w kształcie sześcianu została wykonana z bardzo cienkiego srebrnego arkusza i wypełniona piórami, co zapewnia zarówno lekkość fizyczną, jak i pewną stabilność. Tak więc praca skupia się nie tylko na aspektach formalnych, ale także budzi ciekawość i chęć doświadczenia dotykowego”. 
[źródło Galeria Sztuki]

2 mln na Dolny Śląsk. Legnica? Tylko 50 tysięcy 

Obraz
Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak przedstawił plan wydatków na dolnośląskie zabytki na 2019 r.  
Dotacja na dofinansowanie prac konserwatorskich, remontowych i robót budowlanych przy zabytkach w regionie wyniosła blisko 2 mln zł.
Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu w 2019 r. wpłynęło 205 wniosków o dofinansowanie prac konserwatorskich, remontowych i robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków na łączną kwotę niemal 30 mln zł.
Zebrane wnioski zostały zweryfikowane pod względem formalno-prawnym tj.: czy obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, czy osoba ubiegająca się o dofinansowanie obiektu zabytkowego jest właścicielem tego zabytku, czy została dołączona pełna dokumentacja zgodnie z obowiązującymi formularzami, jak również czy wnioskowana kwota jest zasadna.
Po przeanalizowaniu złożonych dokumentów, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu przeprowadził inspekcję obiektów zabytkowych pod kątem zasadności udzielania dotacji.
Przyjętymi kryteriami do umieszczenia wniosku w planie finansowym były:
- wartość zabytku: historyczna, artystyczna, naukowa, zabytkowa,
- obiekt na liście UNESCO, Pomnik Historii w ich obrębie,
- stan zachowania zabytku – zagrożenia, katastrofy budowlane,
- celowość realizacji zadania – kontynuacja prac,
- finansowy stopień zaangażowania, starania przyznania dotacji u innych podmiotów.
Zgodnie z przyjętymi kryteriami zostały zaopiniowane pozytywnie 44 wnioski zgodnie z planem finansowym Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.
Nie zostało uwzględnionych 161 wniosków, w tym:
- 25 wniosków odrzuconych ze względu na uchybienia formalne
- 136 wniosków niezakwalifikowanych do objęcia dotacją.
Legnica też otrzymała dotację, ale jedynie na dwa zabytki i tylko 50 tys. zł.
To Parafia Ewangelicko-Augsburska w Legnicy (Pl. Mariacki 1), gdzie zostanie przeprowadzona konserwacja epitafium N.N osoby z elewacji kościoła pw. NMP (20000) oraz Parafia Rzymskokatolicka  pw. Św. Jana Chrzciciela (ul. Ojców Zbigniewa i Michała nr 1), gdzie zostaną przeprowadzone badania geologiczne (30000).                                                                          PS, Fot. Kurier Legnicki 

Obraz
Obraz
Obraz
Obraz
SREBRO elitarne i dla każdego 
​

Jury 28 Międzynarodowego Konkursu Sztuki Złotniczej SREBRO wybrało już najlepsze prace zgłoszone do artystycznej rywalizacji z całego świata, bo między innymi z Japonii, RPA, USA, Brazylii, Tajwanu, Korei, Izraela, Kolumbii, Meksyku…
Jednak werdykty zostanie ujawniony dopiero za kilkanaście dni, gdy ruszy tegoroczna edycja Legnickiego Festiwalu SREBRO 2019.
 
A ten zapowiada się imponująco, bo zaplanowano niemal dwadzieścia wystaw, gdzie będzie można obejrzeć najróżniejsze prace (łącznie kilkaset), w różnych technikach, na różne tematy i z różnych kierunków, także świata. 
 - Selekcja pokazała, że można stworzyć znakomitą wystawę. Z zestawu, który wkrótce zobaczy publiczność widać różnorodność – opowiada profesor Herman Hermsen (przewodniczący Jury, Holandia). – Poza tytułowym materiałem czyli srebrem pojawiają się również treści.
W tym roku po różnych tematach poprzednich edycji konkursu, w 40. rocznicę wydarzenia artyści mieli za zadanie tworzyć na temat – SREBRO. Po wcześniejszych – tożsamość, klasyka, miasta, granice czy rytuał.
 - Dopadł nas chyba trochę refleksyjny nastrój – uważa Sławomir Fijałkowski (Polska) – Ale rzadko zdarza się żeby złotnictwo miało tak bogatą dokumentację jak w Legnicy.
Dlatego artyści musieli się odnieść do sedna złotnictwa czyli srebra.
 - Zadanie było trudne. Czy są w stanie coś do tego dopowiedzieć – opowiada Fijałkowski. – Wszystko podlega zmianom. A Legnica zgarnia to co się dzieje na świecie. W tym roku jest wielu artystów, którzy posługują się różnymi kodami. Sztuka złotnicza z punktu widzenia komercyjnego ma się coraz gorzej, bo nie są to przedmioty przekazywane z pokolenia na pokolenie, ale artystycznie jest to niezwykle ciekawe i inspirujące. 
 
Pierwsze wystawy tegorocznego SREBRA będzie można zobaczyć już 30 kwietnia, a publiczność będzie mogła je oglądać w kilku punktach miasta aż do czerwca, m.in. w Galerii Sztuki (Pl. Katedralny 1), Holu Starego Ratusza, Muzeum Miedzi w Legnicy, Galerii Niello, Galerii Ring, a także na płycie Rynku. 
 
PS
Fot. Kurier Legnicki 



Emilia Krakowska podbiła publiczność w Legnicy 

Obraz

 
Ikona polskiego kina i teatru Emilia Krakowska, która gościła w środę (10 kwietnia) w Legnickiej Publiczności, nie tylko zgromadziła pełną salę, ale przede wszystkim zaczarowała i podbiła ją podczas dwugodzinnego spotkania. 
Aktorka opowiadała o swojej drodze życiowej i artystycznej.
Wzruszające wspomnienia z dzieciństwa, czasów wojny i refleksje o współczesności Krakowskiej mogą być znakomitą odtrutką na dzisiejszą tandetę na sennie, w kinie czy teatrze, ale wydaje się, że przede wszystkim w życiu. 
„…kiedyś śpiewało się acappella, tak było. I było wiadomo czy ktoś to potrafi…”, „…chcę żebyście mi wybaczyły kobitki, że takie role zagrała…”, „W Wilnie wszystkie kościoły odnowione przez nas.” – mówiła Krakowska gawędząc z publicznością, chyba na każdy temat. Co ważne szczerze, ale też  z dystansem i poczuciem chumoru: „…materiał się marszczy, a my nie możemy…”, „… teraz wszystkie charakteryzują się tak samo, że nie wiadomo, kto jest kto…”.
Nie obyło się też bez pytań dotyczących kultowego już filmu „Chłopi”, gdzie zagrała Jagnę.
 - Rok kręciłam ten film. Erotyzm był tak zrobiony żebyście Państwo mogli sobie dużo wyobrazić – opowiadała artystka. Dodając: „Literatura to jest nasza biblia”.
Aktorka promowała w Legnicy swoją książkę biograficzną – „Emilia Krakowska. Aktorzyca. Poznańska. Warszawska.”
Można w niej znaleźć wiele wzruszających wspomnień np. z młodości, choćby to o lekcjach gry na pianinie, które matka aktorki dawała za kromkę chleba. 
Na zakończenie każdy chętny mógł zrobić sobie zdjęcie z aktorką i zdobyć jej autograf w książce.                     PS, Fot. Kurier Legnicki

Obraz

Kurier Legnicki – Kontakt

e-mail: kurier.legnicki@wp.pl
tel.  604 436 867
​

    Formularz kontaktowy

Prześlij
  • Strona główna
  • Legnica
  • Gospodarka
  • Sport
  • Kultura
  • Plotki
  • Naszym zdaniem
  • Prawo
  • O nas